Neuma Quartet powstał w 2022. Członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Kwartet zadebiutował wraz z lauretką konkursu im. Fryderyka Chopina Leonorą Armellini, inaugurując XXI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza. W kwietniu bieżącego roku zespół wziął udział w Międzynarodowym Konkursie im. Carla Nielsena, docierając do półfinału. Kwartet uczestniczył w sesji Musethica Germany, w ramach której miał okazję współpracować ze znakomitym artystą Avri Levitanem oraz wystąpić na Schleswig-Holstein Musik Festival.
Zespół współtworzą: Sławomira Wilga (1 skrzypce), Michał Nowak (2 skrzypce), Nela Zaforemska (altówka) oraz Agata Nowak (wiolonczela).
Studentka studiów magisterskich na wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zarówno w szkole średniej, jak i na studiach licencjackich prowadzona przez Prof. Dr hab. Agatę Kobierską. Studia magisterskie rozpoczęła w klasie dziekan wydziału wokalno-aktorskiego Prof. Dr hab. Ewy Biegas. Najbardziej aktualne osiągnięcia to: I miejsce na VII Ogólnopolskim konkursie wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach. III miejsce na I Międzynarodowych konkursie wokalnym im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach. Za wybitne osiągnięcia artystyczne w roku 2021/2022 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sopran. Od początku ścieżki wokalnej związana głównie z wykonawstwem muzyki dawnej i kameralnej, biorąc solistyczny udział w licznych festiwalach i recitalach. Ceni najbardziej dzieła rzadko wykonywane, o nieoczywistych cechach brzmienia czy harmonii. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. dr Ewy Wolak- Czarniak, gdzie kontynuuje studia magisterskie. Uczestniczyła m.in. w XX Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, Festiwalach Opera Rara, Mid Europe Early Music Festival, festiwalach Brahmsodia, Pieśń Przyszłości czy Dniach Bachowskich. Współpracowała m.in. z Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Barokową Akademii Muzycznej w Krakowie, Filharmonią Krakowską, zespołem Baroque Collegium 1685 a także z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Laureatka konkursów krajowych i zagranicznych. Uczestniczka kursów wokalnych prowadzonych przez m.in. Olgę Pasiecznik, Martina Gester, Annę Radziejewską, Mariusza Kwietnia, Evę Blahovą czy Jana Ballarina.
Ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatką licznych Ogólnopolskich i Międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku, Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Imrich Godin International Vocal Competition IUVENTUS CANTI we Vrablach (Słowacja), International Jean Sibelius Vocal Contest (Finlandia), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego ZŁOTE GŁOSY w Warszawie, Międzyuczelnianego Konkursu dla Duetów Instrumentalnych i Duetów Wokalnych.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petraka w Żylinie, Słowacja (2018); laureatka III nagrody w konkursie wokalnym Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach, Słowacja (2018) oraz laureatka III miejsca w V Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Instrumentalnych oraz Duetów Wokalnych (Łódź, 2018). Brała udział w licznych kursach wokalnych pod kierunkiem Ewy Wolak, Jacka Laszczkowskiego, Thomasa Heyer'a i innych. W swoim repertuarze mieści partie operowe, muzykę sakralną, a także pieśni - od epoki późnego renesansu, aż po utwory współczesne.
Magdalena Lucjan urodziła się w 1999 roku w Pszczynie. Ukończyła Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien (MUK), uzyskując dyplom licencjata z wyróżnieniem. Magdalena jest obecnie w trakcie studiów magisterskich na kierunku Vocal Performance na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (MDW). Od października 2022 roku Magdalena jest uczestnikiem Akademii Operowej przy Operze Narodowej w Warszawie. Lucjan pracowała z uznanymi śpiewakami i pedagogami, takimi jak Olga Pasiecznik, Izabela Kłosińska, Melba Ramos, Gabriele Lechner, Vesselina Kasarova, Birgid Steinberger, Angelika Kirchschlager, Claudia Visca, Michael Kraus, Gerhard Kahry, Michał Biel, Maciej Pikulski i Helmut Deutsch. Magdalena zadebiutowała w Szwajcarii jako Clorinda w operze Rossiniego "La Cenerentola" na Ticino Musica Festival pod kierownictwem muzycznym Umberto Finazzi i w inscenizacji Daniele Piscopo. W grudniu 2022 roku Magdalena zaśpiewała role Sandmännchen/Taumännchen w "Jasiu i Małgosi" E. Humperdincka w Schlosstheater Schönbrunn w Wiedniu. W grudniu 2023 roku zaśpiewa rolę Małgosi w tej samej produkcji. W czerwcu 2023 roku Magdalena wykonała po raz pierwszy pieśni z cyklu "Night Scenes" Juliana Cochrana w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. dr hab. Hanny Michalak i dr Anny Wilk. Od roku 2020 uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie kształci się u Izabeli Kłosińskiej, Olgi Pasiecznik, Katelan Trần Terrell i Michała Biela. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych takich, jak Ogólnopolski Konkurs im. Bogdana Paprockiego (I nagroda), Wassyl Slipak Young Vocalists Competition (II nagroda), Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi (I nagroda). Wraz z pianistką Rozalią Kierc z sukcesem brała udział w wielu konkursach kameralistyki wokalnej.
Urodziłam się w 1998 roku w Krakowie. W 2017r zaczęłam studia w AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Podczas studiów licencjackich prowadziła mnie prof. Henryka Januszewska - Stańczyk. Studia magisterskie odbywałam pod kierunkiem dr Ewa Tracz. W 2022r uzyskałam tytuł magistra sztuki.Jako solistka brałam udział m.in. w koncercie z udziałem AOB i Chóru Kameralnego AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Zadebiutowałam na scenie operowej w październiku 2022 rolą Pierwszej Wiedźmy w operze „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcell’a w WOK’u. Od października 2022 jestem studentką studiów podyplomowych w AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr Ewy Tracz i prof. Grzegorza Biegasa.
Od 2022 roku studiuje w klasie fortepianu u profesora Mishy Namirovsky'ego w Centralnym Konserwatorium Muzycznym. W 2020 r. wziął udział w 15. konkursie podwójnego fortepianu w Shenzhen i zdobył pierwsze miejsce w grupie A. W 2019 i 2021 r. uczestniczył w Festiwalach Koncertów Fortepianowych odbywających się w Taipei i Fuzhou oraz wykonał II Koncert Fortepianowy Rachmanowa i I Koncert Fortepianowy Czajkowskiego z Młodzieżową Orkiestrą z Taipei. Został zaproszony przez "Russian Cultural Center" do udziału w wykonaniu "Classical Concert in Commemoration of the 130th Anniversary of Prokofiev's Birth".
Tajwańska pianistka mieszkająca obecnie w Londynie. Tytuł licencjata w dziedzinie wykonawstwa uzyskała z wyróżnieniem "Outstanding Achievement in Piano" w 2016 roku, a w 2018 roku ukończyła McGill University. W Guildhall School of Music & Drama, Angela zdobyła tytuł magistra. Do jej nauczycieli należą Ronan O'Hora, Martin Roscoe, Kyoko Hashimoto, André Laplante i Sara Laimon.
Singapurska pianistka Lily Phee studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Nanyang pod kierunkiem Prof. Reny Phua. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat.
Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie Prof. Andrzeja Pikula.
W rodzinnym kraju zdobyła wiele nagród między innymi: pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodzieży , pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Klasycznych trzecią nagrodę na Konkursie Pianistycznym Cristofori oraz trzecią nagrodę na Krajowym Konkursie Pianistów i Skrzypków. W 2018 roku została uhonorowana tytułem „Yamaha Artist” w ramach inicjatywy „I Play Yamaha”.
Koncertowała w Polsce, Danii, Rosji, Hongkongu i Tajlandii. Wśród najważniejszych osiągnięć należy wymienić :zdobycie pierwszych nagród na Letnim Festiwalu Muzycznym Isaaca Albéniza w Camprodon w Hiszpanii , na międzynarodowym konkursie pianistycznym Recondite Armonie w Grosseto a także drugiej nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fausta Zadry we Włoszech.
W czerwcu bieżącego roku otrzymała nagrodę od prof. Oscara Macchioniego ( Texas University) za najlepszą interpretację dzieła Karola Szymanowskiego (Sonata op.21).
W Akademii Muzycznej im K. Pendereckiego w Krakowie została nagrodzona na Uczelnianym Konkursie Gram z Orkiestrą i wkrótce zadebiutuje z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej wykonując Koncert fortepianowy G-dur Maurice'e Ravela
Brała także udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Tamása Ungára, Roberta Wintera i Kennetha Hamiltona, Dinę Parakhinę.
Mateusz Tomica jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Pianista aktualnie studiuje w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie Tomasza Herbuta. Do jego ostatnich osiągnięć należy II miejsce na XII Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (I miejsca nie przyznano) oraz nagroda za najlepsze wykonanie mazurków (2022). Mateusz Tomica współpracował m. in. z Markiem Pijarowskim oraz Apollon Musagète Quartett. Artysta występował w Łazienkach Królewskich, Dusznikach-Zdroju, Żelazowej Woli, NOSPR, Filharmonii Narodowej, Gorzowskiej, Śląskiej, Toruńskiej, a także Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz.
Krzysztof Wierciński urodził się 22 lutego 2003 roku w Warszawie. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jest laureatem na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in.: V Nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memorian" w Bydgoszczy oraz III Nagroda na 51. Ogólnopolskim Konkurs Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształcił się u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Prof. Vanessa Latarche, Prof. Aleksander Gavryluk, Prof. Dang Thai-Son, Prof. Nikolai Demidenko, Prof. Janusz Olejniczak, Prof. Andrzej Jasiński, Prof. Tobias Koch.
Maya Wichert zaczęła grać na skrzypcach w wieku czterech lat. Od 2015 roku jest studentką Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Monachium, obecnie w klasie prof. Leny Neudauer. Ponadto Maya otrzymuje prywatne lekcje od profesora Krzysztofa Węgrzyna. Maya występowała już jako solistka z takimi orkiestrami jak Ulm Philharmonic Orchestra, Jena Philharmonic, Baden-Baden Philharmonic, Munich Chamber Orchestra, Symphony Orchestra of Liechtenstein i Southwest German Philharmonic Orchestra Konstanz. Maya otrzymała liczne nagrody na międzynarodowych konkursach skrzypcowych i jest laureatką nagrody Discovery Award przyznawanej przez International Classical Music Awards (ICMA).
Jakub Staszel urodził się w 2003 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat. Obecnie studiuje na Akademii muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Baranowskiego. Uczestniczył w kursach muzycznych w klasach profesorów takich jak np. prof. Gil Shaham, prof. Midori Goto, prof. Noah Bendix - Balgley, prof. Ning Feng. Brał udział w Międzynarodowych kursach MorningSide Music Bridge. Do najważniejszych osiągnięć konkursowych Jakub zalicza: - I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie "Puławy i Skrzypce" (2022) - II nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego (2021)
Aleksandra Maria Steczkowska jest doktorantką Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie ukończyła studia w klasie skrzypiec prof. dr hab. Piotra Tarcholika. Debiutowała Koncertem D-dur op.35 E.W. Korngolda pod batutą maestro Marka Pijarowskiego na estradzie Filharmonii Krakowskiej w 2019 r. Największą pasją Aleksandry jest kameralistyka. Skrzypaczka występuje w ramach różnych cykli muzycznych (m.in.: Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy, „Środa młodych” w NOSPR, Muzyka w Starym Krakowie, Przemyska Jesień Muzyczna, Barbakan Music Festival). Jest wieloletnią stypendystką CEA, Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Laureat wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, zdobywca m.in. II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie im. K.Lipińskiego i H.Wieniawskiego w Lublinie 2021, III nagrody na EuroAsia Competition Tokio 2021, Grand Prix Virtuoso&Belcanto Competition Lucca 2021, 2022. Występował z czołowymi polskimi filharmoniami. Grał recital w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracował z dyrygentami: M. Pijarowskim, G. Tchitchinadze, J. Chrenowiczem.Kształci się na UMFC u prof. Agaty Szymczewskiej.Od października 2022 artysta-rezydent Queen Elisabeth Music Chapel u prof. Augustina Dumaya.Gra na instrumencie F.Gagliano c.1749.
Jest japońską skrzypaczką mieszkającą w Wiedniu. W 2019 roku została wybrana jako półfinalistka Konkursu Królowej Elżbiety 2019, a w 2022 roku zdobyła 1. nagrodę na 1. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym VŠMU, 1. nagrodę na 26. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej "Giulio Rospigliosi" jako duet fortepianowy, nagrodę jury na 8. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Sendai oraz nagrodę specjalną na 10. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Fritza Kreislera w 2022 roku. Studiowała w Japonii pod kierunkiem prof. Machie Oguri, obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Michaela Frischenschlagera od 2017 r. i prof. Petera Schuhmayera od 2022 r., pod kierunkiem prof. Stefana Mendla w zakresie muzyki kameralnej na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu.
Elvin Hoxha Ganiyev jest koncertującym skrzypkiem solowym z szerokim i zróżnicowanym repertuarem, który obecnie kontynuuje studia na kierunku Konzertexamen na Folkwang Universität der Künste w Essen u prof. Alekseya Semenenko oraz drugie studia magisterskie w programie Instrumentalsolist UdK Berlin u Marka Gothoniego. Posiada tytuł magistra w Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover w Niemczech, gdzie studiował u profesora Krzysztofa Węgrzyna, a także tytuł licencjata w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Hiszpanii, w klasie profesora Zakhara Brona.
Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Nałęczowie.
III nagroda międzynarodowego konkursu "Uladimir Spivakov",
I nagroda międzynarodowego konkursu skrzypcowego Yankelevich.
Główna nagroda i wiele nagród specjalnych międzynarodowego konkursu skrzypcowego "Rodolfo Lipizer Prize".
I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Josepha Maysedera, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypiec Solowych Tadeusza Wrońskiego.
Występował z następującymi orkiestrami: Vienna Camerata Orphica i Altomonte Orc. Linz, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Republiki Baszkortostanu, Orkiestrą Filharmonii Braszowskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną "Serghei Lunchevici".
Karolina Górny ukończyła w ubiegłym roku z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie prof. dr hab. Szymona Krzeszowca w katowickiej Akademii Muzycznej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m. in. Bomsori Kim, Alexandra Sitkovetsky’ego, Jakuba Jakowicza czy Agaty Szymczewskiej. Występowała na takich wydarzeniach jak Festiwal Ensemble czy Festiwal Emanacje, a w ubiegłym sezonie artystycznym była uczestniczką programu Akademia NOSPR. Zdobywała czołowe nagrody na międzynarodowych konkursach, była również półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. M. Wajnberga. Otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Centrum Edukacji Artystycznej.
Sara Dragan jest wychowanką Zakhara Brona.Zdobyła I miejsce na 60 konkursach w Europie, USA oraz Azji, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im.H. Wieniawskiego & K. Lipińskiego w Lublinie. Jest laureatką III miejsca na Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im.T.Wrońskiego w Warszawie oraz Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. M.Wajnberga w Katowicach. Zagrała setki koncertów jako solistka z europejskimi, amerykańskimi i azjatyckimi orkiestrami m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Carnegie Hall, Walt Disney Hall, Konzerthaus Berlin, Haeundae CC, Krannert Center (Illinois), Rachmaninov Concert Hall w Moskwie, NFM we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach oraz wielu innych.
Sopran, w 2022 uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Cieśli i prof.dr hab. Beaty Szebesczyk. Tytuł magistra uzyskała w 2018 r. w Conservatorio Arrigo Boito di Parma.
2022 - Specjalna nagroda w Międzynarodowym Konkursie im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej
2022 - I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Bella Voce w Polsce
2022 - III miejsce w konkursie VIENNA BTHVN
2022 - III miejsce w Międzynarodowym Konkurs Wokalnym "Viva Calisia"
Ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 2022 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Był członkiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz Studia Operowego w Lyonie. Jest laureatem drugiej nagrody na Otto Edelmann Singing Competition w Wiedniu oraz drugiej nagrody w konkursie Giuseppe Di Stefano w Trapani. Otrzymał także nagrodę za najlepsze wykonanie pieśni Mieczysława Weinberga na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (2019). Współpracował z TWON, WOK, TW w Poznaniu, Operą Śląską, Operą Bałtycką, Festiwalem Glyndebourne on Tour.
Johanna Will zdobyła licencjat w Hamburgu, a następnie otrzymała pełne stypendium na studia magisterskie w Nowym Jorku. W 2021 roku została wybrana do programu Merola Opery w San Francisco, a w 2022 roku otworzyła Bal Opery Wiedeńskiej w Nowym Jorku. Do jej osiągnięć scenicznych należą Mimi, Angelica, Contessa, Fiordiligi, Tatyana. Otrzymała stypendium Rolex na Georg Solti Academia di Bel Canto, gdzie pracowała z Angelą Gheorghiu i Richardem Bonynge. Obecni trenerzy to Gerald Martin Moore i Nadine Sierra. Została laureatką konkursu Met Opera Competition 2021/22, 1. nagrody w konkursie G. Mahlera i Elise Meyer, 2. nagrody w konkursie Mozarta i Straussa. Fundacja Gerdy Lissner uhonorowała ją swoją nagrodą w 2021 roku.
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Jadwigi Rappé. Swoje umiejętności doskonalił m.in. w Akademii Operowej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie oraz w Mascarade Opera studio we Florencji. Był także członkiem prestiżowego programu Young Singers Project w ramach Festiwalu w Salzburgu. Obecnie jest członkiem Studia Operowego Opéra de Lyon. Występował na wielu prestiżowych scenach takich jak Salzburg Festival, Opéra de Lyon, Théâtre des Champs-Elysées, Lyric Opera of Chicago, Teatro La Fenice w Wenecji, Opera Narodowa w Warszawie, Opera Wrocławska i wielu innych. Laureat ponad 20 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych.
Mezzosopran. Już jako dziecko występowała na deskach Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni w spektaklu „Król Niechciej…wcale nie bajka”. W 2011 podjęła studia na wydziale Wokalno-Aktorskim na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2017 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu J. Rappe. Laureatka III nagrody oraz nagrody specjalnej Opery Ostrawskiej na 52 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dvorakaw Karlovych Varach 2017. Laureatka nagród specjalnych podczas IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju 2022.
Barbara Skora jest studentką Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover w klasie prof. Marka Rzepki od 2021 roku. Wcześniej, w latach 2019-2021, studiowała śpiew na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie ad. dr hab. Magdaleny Idzik. Swoje pierwsze doświadczenia operowe zdobywała w Staatsoper Braunschweig w roku 2022. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów zdobyła szereg nagród na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, prowadzona przez Magdalenę Spytek- Stankiewicz. W tym samym czasie po raz pierwszy zaśpiewała na deskach sceny kameralnej NOSPR oraz wystąpiła z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
Sopranistka koloraturowa. Rozmiłowana w intermedialnej korespondencji sztuk i eksperymentalnych projektach muzycznych o klasycznych korzeniach. Śpiew studiowała we Wrocławiu i w Rydze. W lipcu 2023 roku uzyskała tytuł magistry sztuki. Wykonywała partie Królowej Nocy (Die Zauberflöte W. A. Mozarta), Despiny (Così fan tutti W. A. Mozarta), Lisy (Le mariage aux lanternes J. Offenbacha). Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem cenionych artystów, m. in. Aleksandry Kurzak, Iwony Hossy, Mariusza Kwietnia. Poza muzyką fascynują ją metody pracy z ciałem, akrobatyka partnerska, taniec, sporty aerialowe oraz praktyczne zastosowania neuronauki. Poszukuje okazji do łączenia tych dziedzin w swojej praktyce artystycznej.
Absolwentka AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Biegas oraz dr Ewy Tracz. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, m.in. III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. M. Schneidera-Trnavskýego w Trnavie, I miejsca na 2. Turnieju Polskich Akademii Muzycznych, czy I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. I. Godina we Vrablach. Mezzosopranistka występowała dotychczas m.in. z orkiestrą Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego, Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, czy na scenie kameralnej NOSPR w Katowicach z Orkiestrą Muzyki Nowej, pod dyrekcją Szymona Bywalca.
Baryton. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wokalnych, m.in. I nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego, II nagrodę w XIX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari, I nagrodę w XXI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI 2019, II nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Sakralnej Ars et Gloria. W siepniu 2022 roku wziął udział w produkcji "Il viaggio a Reims" Gioachino Rossiniego na Rossini Opera Festival w Pesaro. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dr hab. Adama Zdunikowskiego.
Absolwentka Konserwatoria Muzycznego im. Józefa Adamowicza w Koszycach (Słowacja) na dwóch kierunkach, aktorstwo dramatyczne oraz śpiew solowy. Aktualnie studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Ewy Biegas.
Laureatka licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych, m.in.:
I miejsce - "Pražský pievec", Praga, 2023
II miejsce - Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antonina Dvořaka, Karlove Vary, 2022
II miejsce Międzynarodowy Konkurs Wokalny "Ars et Gloria", Katowice, 2023
III miejsce Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Imricha Godina "Iuventus Canti" Vráble, 2023
Dyplom licencjacki ukończyła z wyróżnieniem, debiutując partią Rozalindy w "Zemście nietoperza" na scenie Katowice Miasto Ogrodów pod dyrekcją Maestro Jurka Dybały. Również pod dyrekcją tegoż dyrygenta w wersji koncertowej wykonała partie Hrabiny z "Wesela Figara" W. A. Mozarta z towarzyszeniem orkiestry MASO z Charkowa. Współpracowała z Filharmonią Śląską podczas kursów dyrygenckich z Maestro Danielem Orenem oraz z Bałtycką Orkiestrą Młodych pod dyrekcją Maestry Sylwii Janiak-Kobylińskiej wykonując partię Rozalindy "Zemsta nietoperza" (NOT, Gdańsk 2023).
Urodził się 3 marca 2000 roku w Tarnowie. W czerwcu 2018r. ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie w specjalności wokalistyka. Od 2019r. studiuje na wydziale wokalno - aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku wokalistyka. W 2022 ukończył studia pierwszego stopnia i rozpoczął studia drugiego stopnia na kierunku wokalistyka. Laureat III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikulasz’a Schneider Trnavsky’ego w Trnavie na Słowacji 2021r. Laureat I miejsca w XXIII Międzynarodowym Konkursie wokalnym imienia Imricha Godina „Iuventus Canti” Vrable Słowacja 2022r.
Polsko-amerykańska sopranistka koloraturowa Alexandra Nowakowski powraca do Metropolitan Opera w sezonie 2022-23, aby wykonać partię Barbary/Pani Latch w The Hours (Puts), Voce dal cielo w Don Carlo oraz Sophie w Der Rosenkavalier. Śpiewa Królową Nocy z Operą Popular de Barcelona, a także Exsultate jubilate, K. 165 Mozarta z Symphony in C. Zaśpiewała solowy recital z The Embassy Series. W sezonie 2021-22 w Metropolitan Opera, Alexandra wcieliła się w role: Zerbinetty w Ariadnie na Naxos, tytułową postać w Łucji z Lammermooru i Gildy w Rigoletcie.
Śpiewała dzieła Szostakowicza z Brooklińskim Towarzystwem Pieśni Artystycznej i była beneficjentką stypendium Beebe Fund.
Dominika Noskiewicz -mezzosopran - jest studentką V roku Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie Prof. Ewy Biegas oraz mgr. Natalii Skryckiej. Jest laureatką I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina we Vrablach oraz III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach. Uczyła się pod okiem cenionych artystów podczas warsztatów m.in. Piotra Beczały, Mariusza Kwietnia, Joanny Freszel, Jana Ballarina, Roberta Cieśli, Tadeusza Kozłowskiego.
Ukończyła wydział wokalny Kolegium Muzycznego w Mołodecznie im. M. K. Ogińskiego (klasa nauczyciela Shibko N. G., 2013). Następnie ukończyła wydział wokalny Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej (klasa profesora Lyudmila Yakovlevna Kolos, 2021). Jako solistka gościnnie występowała z honorowym zespołem Republiki Białorusi - Orkiestrą Symfoniczną imienia M.K. Ogińskiego. Podczas studiów w Akademii Muzycznej brała udział w przedstawieniach studia operowego, wykonywała partie Paminy (Czarodziejski flet W.A. Mozarta), Marfy (Carska narzeczona N. Rimskiego-Korsakowa), Hrabiny (Wesele Figara W.A. Mozarta).
Edukację muzyczną rozpoczęła od gry na flecie i fortepianie. Śpiew studiowała w Łodzi, Warszawie oraz Wenecji. Występowała na scenach m.in. Opery Wrocławskiej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego w Łodzi, a także w Toyocie i Hachioji w Japonii. Wykonywała partie m.in. w operach W.A. Mozarta - "Weselu Figara" (Susanna), "Cosi fan tutte" (Fiordiligi), G.F. Haendla - "Semele" (Iris), O. Nicolaia - "Wesołe kumoszki z Windsoru"(Frau Fluth). W październiku bieżącego roku wykonywała partię solową w prawykonaniu utworu „Madonna" Bassema Akiki. Płyta „Chopin University Modern Ensamble - Debiut" z jej wykonaniem „Folk songs" Luciano Berio dostała nominację do nagrody Fryderyk 2021.
Sopran. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w klasie śpiewu prof. Izabelli Kłosińskiej . W latach 2016/18 związana była z Akademią Operową Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. A 2020/22 z Wiener Staatsoper Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych takich, jak: 9th Veronica Dunne International Singing Competition w Dublinie (2 miejsce oraz Nagroda Specjalna), 57th Tenor Viñas International Competition ( Finalistka) Występowała na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Aix en Provance Fesitwal, Salzburger Festspiele oraz Wiener Staatsoper.
Barbara Jop ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Royal College of Music w Londynie w klasie Amandy Roocroft oraz International Opera Academy w Ghent. W sezonie 2018/2019 zadebiutowała na deskach Opera Vlaanderen. W trakcie swojej kariery miała szansę pracować z orkiestrami takimi jak National Belgian Orchestra, Symfonieorkestr Vlaanderen czy The Royal Philharmonic Orchestra. Wsród pianistów z którymi występowała znajdują się gwiazdy światowej kameralistyki: Roger Vignoles czy Garry Matthewman. W jej reperturarze znajdują się takie role jak: Elektra, Fiordiligi, Donna Elvira (Mozart), Tatiana (Czajkowski) czy Mimì (Puccini).
Amerykańska mezzosopranistka, która niedawno zadebiutowała w Operze San Jose jako Meg Page w Falstaffie Verdiego. Ma za sobą owocny sezon konkursowy, zdobyła I miejsce w: Wagner Society of New York, International Czech and Slovak Competition, International Orpheus Competition, Mario Lanza Institute Competition oraz Houston Gilbert & Sullivan Competition. Ostatnio występowała również jako Anacoana w Cristoforo Colombo Franchettiego z Teatro Grattacielo oraz jako tytułowa postać w Carmen Bizeta, którą zadebiutowała koncertowo w Carnegie Hall, jesienią zadebiutuje jako La Gran Vestale w La Vestale Spontiniego.
Studiowała w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Jest młodą artystką Opera Prelude i artystką stowarzyszoną z OperaUpClose, dla której będzie wykonywać partię Senty w 2023 roku. Występowała w chórze Glyndebourne, a także śpiewała partie solowe z Requiem Mozarta. W RCM Opera Studio Catherine występowała jako Królowa Nocy, a na scenach operowych wykonywała La Contessę i Donnę Annę oraz Alcinę. Wykonywała Vixen Sharp-Ears i Miss Jessel z Byre Opera w Szkocji. Catherine występowała jako solistka, wykonując słynne dzieła, w tym Requiem Faurégo, Mesjasza Haendla, Petite Messe Solennelle (Rossini) i Mszę d-moll (Dvořák).
Sopranistka liryczna obecnie należąca do najbardziej utalentowanych śpiewaków najmłodszego pokolenia w Słowacji. Ostatnio debiutowała na Festiwalu im. Hvorostovskiego w Krasnojarsku w Rosji jako Donna Elvira w nowej produkcji Don Giovanniego w reżyserii M. Sturmingera. Jej kariera rozpoczęła się po wygraniu licznych międzynarodowych konkursów, takich jak: Galina Vyshnevskaya w Moskwie, Elizabeth Házy w Budapeszcie, konkurs im. A. Dvoraka w Karlovych Varach, Mikulas- Schneider Trnavsky na Słowacji.
Sopran. W 2016 roku otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Żylinie. Następnie została finalistką konkursu Pevecke Soutez International w Ołomuńcu. W marcu 2018 wykonała partię sopranową w Requiem W.A.Mozart z dyrygentem Kaiem Bumannem. W roku 2017 Zuzanna ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu, a w 2019 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi. Następnie w 2021 została absolwentką UMFC w Warszawie o specjalności kameralistyka w klasie prof. Anny Radziejewskiej. W 2022 występowała z Opera Incognita w spektaklu „Cavalleria Rusticana” w Monachium. W tym samym roku została finalistką International Lied Competition I Bolko von Hochberg in Göerlitz.
Urodzony i wychowany w Szkocji, absolwent studiów magisterskich w Royal Conservatoire of Scotland. Ukończył również wiele programów dla młodych artystów zarówno The Sixteen, jak i Dunedin Consort. Został wysoko wyróżniony w Leonie Kaiser Prize 2020 i zdobył 3 miejsce w Hugh S Roberton Prize 2019. Występy operowe obejmują chór w L'elisir d'Amore (NGF, Florencja) i Götterdämmerung (Sir Andrew Davis & RSNO). Colum wystąpił wraz z The Sixteen w światowej premierze Jamesa McMillana, 5th Symphony w Usher Hall oraz na trasie z Dunedin Consort. Colum występuje również w filmie fabularnym Netflixa, Outlaw King.
Baryton, student wokalistyki trzeciego roku w klasie prof. Ewy Biegas oraz mgr. Łukasza Gaja w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2021 roku finalista międzynarodowego konkursu wokalnego im. Mikuláš’a Schneider-Trnavský’egp w Trnavie. W 2022 oraz 2023 roku wyróżniony finalista międzynarodowego konkursu wokalnego Iuventus Canti we Vrablach. W 2023 roku wyróżniony finalista międzynarodowego konkursu wokalnego Ars et Gloria w Katowicach.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (klasa śpiewu prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej), a także Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej, gdzie doskonaliła warsztat wokalny i sceniczny pod okiem wybitnych artystów, takich jak: Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień. Laureatka m.in. I miejsca w 23. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. M. Schneidera-Trnavsky’ego w Trnavie (Słowacja) oraz I miejsca w VI Konkursie Wokalnym im. J. E. J. Reszków w Częstochowie. Występowała z Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy oraz Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej pod kierownictwem Adama Klocka.
Ukraińska pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Kijowie, adept programu kształcenie młodych artystów AO Teatru Wielkiego w Warszawie. Młody pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie. Stypendysta Gaude Polonia 2022. Laureatka licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, takich jak: Konkurs Chopinowski w Dnieprze (Ukraina, 2008; I nagroda), festiwal pianistyczny na Malcie (Malta, 2012; Grand Prix), konkurs pianistyczny J.Hoffmana w Krakowie (Polska, 2019; I nagroda), Chopin Plus Online (Polska, 2020; III nagroda), Pierwsza nagroda podczas 34.Turneju Pianistów Stypendystów w Antoninie (2021); Concurs internacional Chopin sessions (online, II nagroda, 2021).
Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. G. Verdiego w Turynie, obecnie uczęszcza na studia magisterskie w HfMT w Hamburgu u A. Madzara. Podczas studiów miał okazję poznać takie osoby jak A. Vardi i R. Plano. Zwycięzca konkursu Elisa-Meyer w 2021 r. oraz Narodowego Konkursu "La Palma d'Oro" w 2019 r.
Francesco wystąpił z recitalami w kilku salach we Włoszech i za granicą. Stypendysta "De Sono" od 2018 roku, został również kilkakrotnie wybrany do stypendium udostępnionego przez "International Music Academy" w Liechtensteinie, dzięki czemu wziął udział w kilku "Intensive Weeks" prowadzonych przez Maestro P. Gililova.
Ostatnie nagrody konkursowe kanadyjskiego pianisty Cartera Johnsona, to m.in. 1. nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w 2021 roku oraz 1. nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Valsesii w 2020 roku. Wśród miejsc, w których wykonywał koncerty i recitale solowe, znajdują się Maison Symphonique w Montrealu, Shenzhen Concert Hall i Filharmonia Narodowa w Warszawie. Johnson uzyskał tytuł licencjata muzyki na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, tytuł magistra muzyki w Juilliard School (pod kierunkiem Josepha Kalichsteina i Matti Raekallio), a obecnie kończy studia Master of Musical Arts w Yale School of Music, gdzie studiuje pod kierunkiem Wei-Yi Yang.
Urodzony w Bilbao, rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 10 lat w "Artebi" u profesora Ireneusza Jagły. Brał udział jako solista w różnych festiwalach muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Festiwal Música-Musika w Bilbao, Międzynarodowy Festiwal Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju (gdzie pobierał lekcje u Joaquina Achúcarro) oraz Międzynarodowy Festiwal "Bieszczady bez granic", gdzie zdobył nagrodę "Złoty Parnas 2020" oraz nagrodę publiczności. Koncertował we Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Polsce, grał z takimi orkiestrami jak Bilbao Symphony Orchestra, Lwowska Orkiestra Kameralna i Orkiestra Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.
Urodzony w 1997 roku, Gaspard Thomas zdobył kilka nagród na międzynarodowych konkursach (I nagroda na Konkursie France-Amériques 2019 w Paryżu, ćwierć finalista na Jaén 2021). Jest artystą-rezydentem w Fundacji Singer-Polignac. Występował jako solista grając oba koncerty Chopina, Rachmaninowa nr 1 i Beethovena nr 4.
Był zapraszany na Festiwal Chopinowski w Nohant, Bagatelle, Lisztomanię w Châteauroux.
Gra recitale z wiolonczelistką Stéphanie Huang (Francja, Mediolan, Bruksela) i skrzypaczką Élise Bertrand (Sommets musicaux, Gstaad). Współpracował z takimi artystami jak Andras Schiff, Bertrand Chamayou, Bernard d'Ascoli.
Ukończył studia magisterskie w CNSMDP (prof. Claire Désert).
Jest studentem studiów podyplomowych na kierunku gra na fortepianie w klasie Szczepana Kończala i Łukasza Trepczyńskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studia magisterskie w tejże uczelni ukończył we wrześniu 2022 roku. Aktualnie realizuje także staż artystyczny w uniwersytecie w Ostrawie. Występował wielokrotnie w Polsce, a także we Włoszech, Czechach i Chorwacji. Został laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m. in.: XXVIII International Competition “Young Virtuoso”, Zagreb (Chorwacja, 2022), Mahler Prize Piano Competition 2022, Praga (Czechy 2022), Leopold Godowski International Piano Competition, Warszawa (Polska, 2017).
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Od roku 2017 pracuje pod kierunkiem dr hab. Mileny Kędry. Uzyskał 15 pierwszych miejsc i 5 Grand Prix, będąc na ponad 60 konkursach, w tym międzynarodowych. Uczestniczył również w wielu kursach pianistycznych prowadzonych profesorów, takich jak: Andrzeja Jasińskiego, Andrzeja Pikula, Ewę Pobłocką, Alicję Paletę–Bugaj, Mikhaila Voskresenskiego, Zbigniewa Raubo, Janusza Olejniczaka czy Kevina Kennera. Wystąpił z recitalami w siedzibie NOSPR, na Zamku Królewskim w Warszawie i Krakowie i w Filharmoniach w Zilinie i Krakowie. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Kaho Araishi rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku trzech lat.
Zajęła 5. miejsce na III Shigeru Kawai International Piano Competition w 2019 roku. Rok później, na Sardoal International Piano Competition w Portugalii w 2020 roku zdobyła Honorowy Dyplom. Laureatka 2. miejsca na Danubia Talents III 'Wiener Klassiker' International Online Music Competition na Węgrzech w 2021 roku.
Wystąpiła na Kyoto City University of Arts Piano Festival i recitalu on-campus by on-campus selection w 2021 roku oraz na koncercie dyplomowym w 2022 roku.
Stypendystka Aoyama Music Foundation (2021 r.). Studiuje w klasie fortepianu u Makoto Ueno oraz w klasie klawesynu u Sakurako Mitsuhashi na Kyoto City University of Arts.
Turicum Quartet powstał w Szwajcarii, gdzie pod skrzydłami Ilyi Gringoltsa i Thomasa Grossenbachera członkowie studiują na Zurich University of the Arts.
Zaledwie kilka miesięcy po założeniu kwartet otrzymał II nagrodę na konkursie Kiwanis w Zurychu. Od razu pojawiły się liczne zaproszenia: na rok 2023 przypada ich debiut w Tonhalle Zurich z muzyką japońskiego kompozytora T. Hosokawy, występ u boku renomowanego Gringolts Quartet na Mizmorim Festival oraz seria koncertów w Niemczech dla Villa Musica.
Ostatnio zostali zaproszeni przez Arosa Music Academy, gdzie mieli zaszczyt pracować z H. Schlichtigiem (Cherubini Quartet) i M. Fleckiem (Casal Quartet).
Założony pod koniec 2020 roku zespół występował m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Szwajcarii i Portugalii, na festiwalach takich jak Poitou International Chamber Music Festival, Musica em Si Maior Festival, A Corda Caminhos Conjuntos II Chamber Music Cycle, Storioni Festival, Blaricum Music Festival i Crans-Montana Classics.
Współpracowali z takimi mistrzami jak Eberhard Feltz, Mathieu Herzog, Joseph Kluson, Guy Danel, António Saiote, Van Kuijk Quartet i Jerusalem String Quartet.
Kwartet studiuje w Nederlandse Strijkkwartet Academie oraz w Royal Conservatoire Brussel pod okiem Erica Robberechta.
Atenea Quartet został założony w 2019 roku w Barcelonie przez pełnych pasji muzyków nieustannie pragnących odkrywać i poszerzać repertuar. Kwartet został wyróżniony wieloma międzynarodowymi nagrodami, takimi jak "Prix Credit Suisse Jeunes Solistes 2023"; I nagroda w Competition el Primer Palau 2022; I nagroda w Orpheus Swiss Chamber Music Competition w 2021 roku. Zespół wystąpił też na licznych festiwalach, m.in.: Barcelona String Quartet Biennial; Palau de la Música de Catalunya; Wissembourg Music Festival; Festival d'Aix-en-Provence.
Absalon String Quartet to młody zespół z Kopenhagi, który powstał w 2020 roku. Kwartet zyskał uznanie po wygraniu Rued Langgaard Competition w 2021 roku. Zespół wystąpił na takich festiwalach jak: Rued Langgaard Festival, Bornholm Music Festival, czy Oslo Chamber Music Festival. Absalon brał również udział w kursach mistrzowskich z Davidem Harringtonem z Kronos Quartet oraz z członkami Danish String Quartet. W 2023 roku kwartet zdobył I nagrodę w Konkursie Muzyki Kameralnej Duńskiego Radia.
Kwartet tworzą: Thera Ortved, Andreas Larsen (skrzypce), Alva Rasmussen (altówka) oraz Olga Chwaszczewska (wiolonczela). Studiują oni u prof. Tima Frederiksena w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej.
Monbijou Quartet powstał w Malmö w Szwecji. Kwartet powstał stosunkowo niedawno, ale błyskawicznie zdobył sławę w Szwecji i Skandynawii. Jest jednym z najbardziej obiecujących, młodych kwartetów w całym kraju. Monbijou Quartet koncertował i gościł na festiwalach muzyki kameralnej w całej Szwecji, a w maju 2023 roku uczestniczył w finale największego konkursu muzyki kameralnej w Szwecji - Biennale Ung & Lovande.
AKELA powstał w 2019 roku w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Zespół nieszablonowo interpretuje utwory, co miał już okazję zaprezentować na licznych festiwalach, konkursach oraz koncertach.
Kwartet tworzą Clara Glasdam, Gustav Ranum, Kirsten Wilbrandt Kjær i Oskar Reuben Friis-Hansen.
AKELA jest wielkodusznym zespołem, który równie często jak w znamienitych salach koncertowych, gra w różnego rodzaju domach opieki.
Kwartet brał udział w kursach mistrzowskich u tak znakomitych muzyków, jak: Hatto Beyerle (Alban Berg Quartet), Johannes Meissl (Artis Quartet) i DSQ. W 2022 roku kwartet został wybrany do Le Dimore del Quartetto.
Katowice, stolica Śląska, to czołowy ośrodek kultury i biznesu, który przyciąga odwiedzających z całego świata. Sercem Katowic jest Strefa Kultury, czyli kompleks budynków kulturalno-rozrywkowych znajdujących się w centrum miasta na terenie dawnej kopalni. Do Strefy Kultury należy Narodowa Orkiestra Polskiego Radia (organizator Konkursu), Muzeum Śląskie i Spodek. W Katowicach działają 24 sale koncertowe, 30 klubów muzycznych, 7 wytwórni płytowych, 11 sklepów muzycznych i 12 studiów nagraniowych. Wśród nich wyjątkowe miejsce zajmuje Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego (współorganizator konkursu) ze wspaniałą salą koncertową, gdzie odbywają się liczne wydarzenia muzyczne.
Konkurs jest organizowany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem.
Aktualne informacje znajdują się na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych, tj. Facebook i Instagram. Aby nie przegapić żadnej aktualności, warto zapisać się do naszego newslettera
Tak, każdy uczestnik przystępujący do konkursu gwarantuje, że korzysta z legalnych materiałów nutowych. W razie problemów ze zdobyciem oryginalnych materiałów nutowych prosimy o kontakt.
Tak, Organizator zapewni uczestnikom sale ćwiczeniowe na czas trwania konkursu.
Organizator zapewnia uczestnikom jedną próbę z pianistą przed każdym z etapów konkursu.
Konkurs będzie transmitowany w radiu na antenie Programu II Polskiego Radia oraz w internecie na naszej stronie i na YouTubie.
Program zgłaszany przez kandydatów podlega weryfikacji komisji pod względem zgodności z Regulaminem. W przypadku stwierdzenia przez Komisję niezgodności kandydat wprowadzi stosowne korekty. Z chwilą upływu terminu nadsyłania zgłoszeń, tj. 31.01.2023 r., zadeklarowany przez uczestnika program konkursu nie może ulec zmianie.
Organizator pokryje koszty zakwaterowania uczestników:
• dopuszczonych do II etapu Konkursu: w czasie II etapu Konkursu, nie wcześniej niż 1 dzień przed jego rozpoczęciem i 2 dni po zakończeniu II etapu;
• dopuszczonych do finału Konkursu: w czasie Konkursu, nie wcześniej niż 2 dni przed rozpoczęciem przesłuchań i nie później niż 2 dni po gali finałowej Konkursu;
pod warunkiem skorzystania z zakwaterowania w miejscu wskazanym przez Organizatora.
Organizator nie pokrywa kosztów noclegu uczestników zamieszkałych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Koszty podróży uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.