Kategorie wykonawcze Konkursu Szymanowskiego: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy oraz głos zostały otwarte. Repertuar dostępny jest tutaj. Zgodnie z regulaminem, artyści wykonują utwory z pamięci. Wiemy, że wywołuje to u niektórych gęsią skórkę, dlatego przychodzimy z paroma radami dotyczącymi tego, jak ćwiczyć pamięć muzyczną.
Zanim przejdziemy do meritum, pamiętaj, aby przed rozpoczęciem ćwiczenia zadbać o wypoczynek, odpowiednie nawodnienie organizmu i przewietrzenie pomieszczenia. Inaczej szybko się zdekoncentrujesz, zmęczysz i rozdrażnisz.
Częstym powodem problemów z pamięcią muzyczną jest to, że muzycy skupiają się na zapisie nutowym, nie potrafiąc usłyszeć melodii. Zacznij ćwiczenie od słuchania utworów, równocześnie śledząc nuty. Powtórz utwór kilka razy. W końcu nie będziesz potrzebował nut.
Spróbujesz teraz wykonać utwór z pamięci? Jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem, nie poddawaj się. Praktyka czyni mistrza.
Kolejnym ćwiczeniem jest granie tej samej melodii we wszystkich tonacjach. Na to ćwiczenie nie ma mocnych. W końcu każdy zapamięta grany utwór.
Najodważniejszym proponujemy próbę grania ze słuchu. Śmiało, spróbuj odtworzyć usłyszaną na koncercie czy w reklamie melodię. To ćwiczenie świetnie rozwija pamięć, wyobraźnię, a także umiejętności improwizatorskie.
Chcesz gwarancji sukcesu? Dodatkowo zadbaj o:
Na koniec nie zapomnij o pozytywnym nastawieniu. Dasz radę!
Na zgłoszenie się do Konkursu masz czas do 31 stycznia 2023 r.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.