W mediach społecznościowych spędzamy więcej czasu, niż chcielibyśmy przyznać sami przed sobą. Zróbmy więc z tym czasem coś wartościowego. Poniżej przeczytasz krótki poradnik, jak budować karierę muzyczną właśnie w mediach społecznościowych.
Zacznijmy od treści, które możesz zacząć publikować właściwie od zaraz. Przede wszystkim daj się poznać, opowiedz o sobie, swojej edukacji muzycznej, tym, jaką muzykę wykonujesz, gdzie występujesz, jaki jest twój cel lub marzenie...
Bądź szczery ze sobą i swoimi odbiorcami i opowiadaj również o błędach, które popełniłeś na przestrzeni swojej edukacji i kariery. Pozwól ludziom uczyć się na twoich błędach i zmniejsz dystans między wami. W końcu nikt nie jest idealny.
Gdy już opowiesz o swoim doświadczeniu, możesz również dzielić się radami i trikami, do których doszedłeś podczas niezliczonych godzin ćwiczenia. Kto wie, może ułatwisz komuś życie?
Świetnym pomysłem jest również dołączenie do wyzwań np. 100 dni ćwiczenia. Wszystkie tego typu wyzwania w mediach społecznościowych spaja konkretny hashtag np. #100daypracticechallenge. Jest to nie tylko doskonały sposób na szlifowanie umiejętności, ale również dołączenie do wirtualnej społeczności muzyków, w której każdy może liczyć na motywację, inspirację i wsparcie.
Nie możemy zapomnieć o podstawowych treściach - koniecznie dziel się fragmentami swoich występów i prób. Może uda ci się znaleźć nagranie ze swojego pierwszego występu, jeszcze z okresu dzieciństwa, i stworzyć kompilację: „pierwszy koncert w życiu vs. ostatni”?
Połącz siły z innym artystą! Wykonajcie wspólnie wasz ulubiony utwór, wymieńcie się doświadczeniem i... skorzystajcie ze swoich zasięgów. Same plusy! Równie dobrym pomysłem jest recenzowanie i reagowanie na różnego rodzaju muzyczne wydarzenia.
Coś nam podpowiada, że wiele czasu w mediach społecznościowych poświęcasz rozrywce. I dzięki treściom rozrywkowym możesz całkiem łatwo i przyjemnie rozwijać swoją karierę. Na każdej platformie znajdziesz wiele trendów, w które z łatwością „wskoczysz” i powiększysz zasięgi. Trendem może być konkretna muzyka lub dźwięk, który możesz dowolnie interpretować, dodając do niego swoje zdjęcie lub nagranie; konkretny „scenariusz” nagrania; szablon, który nakłada się na swoje wideo. W ten sposób pokażesz, że muzyka klasyczna jest dla każdego oraz że jest w niej przestrzeń na rozrywkę i humor. Rewelacyjnym przykładem jest twosetviolin.
Nie zapomnij, że poza tworzeniem treści, równie istotne jest udzielanie się w społeczności. Koniecznie odpowiadaj na komentarze, wchodź w dialog, komentuj posty innych muzyków (ale tylko jeśli masz coś wartościowego do dodania!).