Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego nie mógł powstać w żadnym innym miejscu. To właśnie w Katowicach splata się ze sobą kilka wyjątkowych elementów, które sprawiają, że miasto niegdyś kojarzone głównie z kopalniami węgla, dziś staje się szeroko rozpoznawalne jako niewyczerpana kopalnia talentów. Co ciekawe, choć Karol Szymanowski odwiedził Katowice tylko raz, prawie cała dzisiejsza infrastruktura muzyczna miasta wiąże się nierozerwalnie z jego postacią.
To tu funkcjonuje Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, która na przestrzeni blisko stu lat istnienia wykształciła wielu wybitnych artystów. Wśród nich znajdują się m.in. Krystian Zimerman, Piotr Beczała czy Henryk Mikołaj Górecki.
To w Katowicach po II wojnie światowej odrodziła się Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, założona w 1934 roku przez Grzegorza Fitelberga, jednego z najbliższych przyjaciół Szymanowskiego.
To tutaj władze miejskie od lat doceniają ożywczy wpływ muzyki. Stolica Górnego Śląska, choć przez wiele dekad kojarzona była głównie z górnictwem i przemysłem, to dziś swoją tożsamość redefiniuje właśnie dzięki muzyce.
Jednocześnie Katowice wciąż są wolne od wielkomiejskiego zgiełku i gonitwy, pozwalając odwiedzającym je artystom w pełni skupić się na sztuce. Takie warunki sprawiają, że pojawianie się w Katowicach kolejnych wielkich talentów nie jest dziełem przypadku, a jedynie kwestią czasu.
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach to najstarsza wyższa uczelnia działająca na Górnym Śląsku, a jej początki sięgają 1929 roku. W 1936 roku – na rok przed śmiercią – podjęcie pracy w ówczesnym Śląskim Konserwatorium Muzycznym planował Karol Szymanowski. Choć musiało się skończyć tylko na zamierzeniach, to w historii Akademii zapisało się wielu artystów blisko związanych z Szymanowskim, w tym jego przyjaciele – Grzegorz Fitelberg i Ludomir Różycki oraz rekomendowany przez niego na stanowisko pedagoga Bolesław Szabelski, późniejszy rektor uczelni.
Obecnie kształcenie odbywa się na czterech wydziałach: Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii i Edukacji Muzycznej, Wydziale Instrumentalnym, Wydziale Wokalno-Aktorskim oraz Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zarówno wśród wykładowców jak i absolwentów Akademii znajduje się wiele najbardziej wpływowych postaci polskiego i światowego życia muzycznego. Infrastrukturę uczelni tworzy aż pięć budynków, dysponujących licznymi salami koncertowymi i ćwiczeniowymi, wyposażonymi w wysokiej jakości instrumentami. Konkursowe przesłuchania odbywają się historycznej auli oraz nowoczesnej sali koncertowej.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach to jedna z najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych, a także dynamicznie i wszechstronnie działająca instytucja kultury. Zespół powstał w 1935 roku, a jego pierwszym dyrektorem był Grzegorz Fitelberg. W kolejnych dekadach orkiestra sukcesywnie budowała swoją międzynarodową renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata i współpracując z największymi artystami naszych czasów, jak Leonard Bernstein, Krystian Zimerman, Martha Argerich, Placido Domingo, czy Artur Rubinstein. Spektakularna siedziba instytucji, od momentu otwarcia w 2014 roku, przyciąga najwybitniejszych artystów z całego świata i regularnie staje się areną dla organizacji wielu pionierskich przedsięwzięć artystycznych. Nieprzeciętne możliwości tego miejsca znajdują uznanie nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie, czego dowodem było przyjęcie NOSPR do międzynarodowej organizacji European Concert Hall Organisation (ECHO), skupiającej 21 najważniejszych sal koncertowych w Europie.
Katowice to dynamicznie zmieniające się miasto, które z centrum przemysłu ciężkiego, dzięki rewitalizacji, stało się kulturalnym liderem 1,5 milionowej aglomeracji. Miasto, jak mało które w Polsce, może poszczycić się wspaniałymi inwestycjami, dzięki którym działające w nim instytucje kultury mogą zaoferować miłośnikom muzyki najwyższej jakości doznania artystyczne i wizualne.
W grudniu 2015 roku Katowice zostały przyjęte do sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Muzyki. UNESCO doceniło intensywność i różnorodność życia muzycznego, twórczość związanych z miastem artystów i ich wkład w rozwój oraz upowszechnianie muzycznego dziedzictwa, a także imponującą infrastrukturę służącą zarówno twórcom, jak i mieszkańcom
W Katowicach działają 24 mniejsze lub większe sale koncertowe, 30 klubów muzycznych, 7 wytwórni płytowych, 11 sklepów muzycznych i 12 studiów nagraniowych.
W ciągu roku odbywa się ok 27 festiwali muzycznych, wśród których najbardziej znane to OFF Festival, Rawa Blues, Tauron Nowa Muzyka, a także poświęcone muzyce klasycznej Katowice Kultura Natura i Festiwal Prawykonań.
Przyjazd zza granicy
Mniej niż godzinę drogi od Katowic znajdują się dwa międzynarodowe lotniska - Port lotniczy Katowice-Pyrzowice oraz Port Lotniczy Kraków-Balice. Z obydwu lotnisk do centrum miasta kursują bezpośrednio autobusy i minibusy.
Dworzec kolejowy znajduje się w samym centrum Katowic, ok. 15 minut pieszo od NOSPR. Obsługuje połączenia ogólnopolskie oraz międzynarodowe – bezpośrednie połączenia są m.in. z Berlinem, Wiedniem, Pragą, Ostrawą, Bratysławą i Budapesztem.
W Katowicach znajduje się także międzynarodowy dworzec autobusowy obsługujący połączenia do wielu miast Europy Zachodniej i Wschodniej.
Transport w mieście
Podróżując po mieście turyści mogą korzystać z bardzo rozwiniętego transportu publicznego, obejmującego autobusy, tramwaje i pociągi podmiejskie.
W mieście działają liczne korporacje taksówkarskie, aplikacje Uber oraz Bolt, a także systemy carsheringu.
Funkcjonuje także sieć rowerów miejskich oraz aplikacje do wynajmu hulajnóg elektrycznych.