parallax_1_warstwa copy Created with Sketch.

Komitet honorowy

Krzysztof Penderecki

Wybitny polski kompozytor i dyrygent. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Od 1951 r. związany jest z Krakowem. Międzynarodową sławę przyniosły kompozytorowi utwory o oryginalnej szacie brzmieniowej, w których wykorzystywał niekonwencjonalne techniki wydobycia dźwięku (Tren ofiarom Hiroszimy, Polymorphia, Fluorescencje)

W 1966 r. ukończył Pasję według św. Łukasza, która przyniosła twórcy światowy rozgłos i zapoczątkowała pasmo sukcesów. Powstałe w latach 70. i 80. XX w. kompozycje (Te Deum, Polskie Requiem) stały się symbolem wolności w sztuce, a sam artysta postrzegany był jako jedyny zza żelaznej kurtyny twórca wolny.

Penderecki jest jednym z najbardziej cenionych artystów na świecie. Wielokrotnie uhonorowany nagrodami krajowymi i zagranicznymi. Otrzymał m.in. prestiżowe nagrody Grammy. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, Członkiem Honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, jak również Honorowym Profesorem wielu wiodących uczelni artystycznych. Uhonorowany także wysokimi odznaczeniami państwowymi i zagranicznymi, m.in. Orderem Orła Białego. W latach 70. kompozytor stanął za pulpitem dyrygenckim. Prowadzi czołowe orkiestry symfoniczne w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Twórczość Pendereckiego to z pewnością jedno z najbardziej imponujących osiągnięć na gruncie kultury polskiej i ogólnoświatowej. To wielki miłośnik drzew, architekt założenia parkowego w Lusławicach, pedagog, inicjator powstania Europejskiego Centrum Muzyki – międzynarodowego kampusu dedykowanego młodym artystom.

Twórczość kompozytora na przestrzeni 60 lat przyniosła ponad 150 dzieł, w tym ponad 20 utworów kameralnych, 18 kompozycji solowych, 25 utworów koncertujących, 27 kompozycji orkiestrowych, 7 symfonii, 21 pieśni i utworów chóralnych, 25 dzieł kantatowo-oratoryjnych i 4 opery. Krzysztof Penderecki jest również autorem ponad 120 kompozycji do filmów animowanych, teatrów lalkowych, teatru dramatycznego, teatru telewizji oraz filmów fabularnych i dokumentalnych.

Sir Simon Rattle OM CBE

Studiował w Royal Academy of Music. W latach 1980–1998 był I dyrygentem i doradcą artystycznym City of Birmingham Symphony Orchestra, w 1990 r. objął funkcję dyrektora muzycznego zespołu. W 2002 r. rozpoczął współpracę z Berliner Philharmoniker jako główny dyrygent i dyrektor artystyczny orkiestry. Od września 2017 r. piastuje stanowisko dyrektora muzycznego London Symphony Orchestra.

Dokonał ponad 70 nagrań dla wytwórni EMI i wielu innych firm fonograficznych, za które otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in. Grammy 2009. Rejestracje płytowe zrealizowane z Berliner Philharmoniker zawierają m.in. Symfonię fantastyczną H. Berlioza, Dziecko i czary M. Ravela, Suitę z baletu Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego, II Symfonię G. Mahlera, Święto wiosny i Symfonię psalmów I. Strawińskiego oraz Dzwony i Tańce symfoniczne S. Rachmaninowa.

Stale koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Wraz z Berliner Philharmoniker jest ambasadorem UNICEF i pomysłodawcą projektu edukacyjnego Zukunft@BPhil, który został uhonorowany licznymi nagrodami – Comenius Prize (2004), Schiller Special Prize (2005), Golden Camera i Urania Medal (2007).

Wspólnie z Berliner Philharmoniker był wielokrotnie zapraszany do udziału w koncertach podczas prestiżowych festiwali, takich jak Osterfestspiele Baden-Baden, Osterfestspiele Salzburg i Festival d’Aix-en-Provence. Prowadził liczne spektakle operowe, m.in. na deskach Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Unter den Linden, Wiener Staatsoper, Royal Opera House i Metropolitan Opera.

Regularnie współpracuje z Los Angeles Philharmonic, Boston Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment i Wiener Philharmoniker. Jest również opiekunem artystycznym Birmingham Contemporary Music Group.

W 1994 r. otrzymał tytuł szlachecki, a w 2014 r. został uhonorowany Orderem Zasługi, przyznanym przez królową Elżbietę II.